שיפוץ בבנייה קלה – קל לבצע, קל לשלם

שיפוץ בבנייה קלה – קל לבצע, קל לשלם

בנייה קלה הינה שיטת בנייה המוכרת גם בשמות “בניה מתועשת” או “בניה מודולרית”. היא מקובלת זה מספר שנים ברחבי העולם ולאחרונה מכה שורשים ותופסת תאוצה גם בענף הבנייה הישראלי. השיטה עושה שימוש במרכיבי בנייה בעלי משקל נמוך יחסית, ומתבצעת תוך זמן קצר ובחסכון ניכר של ציוד וכוח אדם. באמצעות בנייה קלה ניתן, בין היתר, לבנות תוספת בנייה על הגג, לסגור מרפסת, לבצע שינוי בחלל פנימי של המבנה, ואף לשפר את תכונת האקוסטיקה שלו. אופי השיטה והחומרים בהם נעשה שימוש גורמים לכך שהעלויות יהיו נמוכות בהרבה יחסית לבנייה קלאסית.

לבנות בקלות, מבלי להתפשר על האיכות

שלד המבנה בבניה קלה מורכב בדרך כלל מעץ, אלומיניום או פלדה, ואילו הקירות מורכבים מלוחות העשויים מחומרים שונים. שימוש בחומרים אלו חוסכת את הכנת היסודות העמוקים הכרוכה בהוצאות נוספות. החומרים בהם נעשה שימוש בשיטת בנייה זו כוללים קורות עץ, אלומיניום, פלדה ולוחות בידוד ממגוון סוגים כגון גבס, סיבים ועוד. אלו הם חומרים זמינים, קלים לנשיאה, לתפעול ולעיבוד, ולא פחות חשוב – ירוקים יחסית ולא מייצרים פסולת בניין רבה. לוחות הבנייה הקלה ניידים ומבודדים מפני חום, קור ורטיבות ומקטינים חדירת רעשים. פשטות העבודה איתם מאפשרת גמישות רבה בתכנון המבנה.

מנגד, קיימים מספר אתגרים בשימוש בשיטה. אחד מהם הוא יצירת חיבורים נכונים בנקודות ההשקה בין האלמנטים שבוצעו בבנייה קלה לבין האלמנטים המהווים חלק מהמבנה המקורי. מדובר בחומרים שונים בעלי תכונות התפשטות, חדירות ומוליכות שונות, מה שמהווה פתח לבעיות כגון נזילות, רטיבויות או התפרקות של חומרים במידה והחיבור לא נעשה בתשומת לב ובמקצועיות.

אין תחליף למקצועיות

יישום מבנה בבנייה קלה כולל ארבעה שלבים עיקריים: הראשון הוא הכנת תוכניות מדויקות על ידי אדריכל או מעצב פנים. תוכניות אלו מוגשות לאישור הרשויות. לאחר האישור מתחילים בהעמדת קירות והוספת חלונות, דלתות ותריסים. בשלב הבא יותקנו מערכות חשמל ואינסטלציה. השלב באחרון הינו חיפוי הקירות וצביעתם. קבלן השיפוצים המבצע עבודות בבנייה קלה חייב להתמחות ספיצפית בסוגי החומר והשיטה המבוקשים, ויש לוודא זאת בטרם שוכרים אותו לעבודה.

Share this post