סכסוכי שכנים

סכסוכי שכנים

שכנות, היא למעשה קרבה כפויה לאנשים שבמקרים רבים אינם כוס התה שלנו. אף על פי שתיאורטית ניתן להעריך ולצפות כי ישנן מטרות ושאיפות זהות, המציאות שונה ובמקרים רבים, ישנם סכסוכי שכנים, אשר הולכים וגדלים לאורך הזמן. מעצם היותו של הקשר ארוך טווח, אשר לרוב נמשך לאורך שנים רבות, סכסוכים אלו נוטים להפוך לגדולים ומהותיים ומעכירים את האווירה בבניין כולו.
במקרים רבים מוצאים עצמם רוב הדיירים נאלצים להתמודד עם שגיונותיו של דייר אחד נקודתי אשר מעוניין בדבר כזה או המונע מהאינטרסים האישיים שלו ולעומת זאת ישנם מצבים בהם הרוב מנסה לכפות על המיעוט את רצונותיו, שני המקרים מאופיינים במאבקי כוח ושליטה וריבים אשר עלולים להתלבות במהירות.

מהם הסכסוכים הנפוצים?

גידול חיות מחמד – האושר של אדם אחד, במקרים מסויימים עלול להיות המטרד הגדול ביותר של האחר. חיות המחמד האהובות, לרוב, מפיצות ריחות ורעשים שעבור שכנים אחרים עלולים להוות פגיעה חמורה בשגרת יומם. רעש נביחות הכלבים לדוגמא יכול להדיר שעות שינה יקרות. אף על פי כן, חיית המחמד היא בת משפחה עבור הצד השני והיא עובדה קיימת ולעיתים קשה למצוא את הדרך ליישבו סכסוך שכזה.

האכלת חתולים – בבתי דירות רבים, ניתן למצוא חתולי רחוב אשר מתקיימים בשטח המבואה לבניין. עבור שכנים מסויימים הדבר עלול להוות מטרד עצום בין אם מתוך פחד או סלידה. אולם, ברוב הבניינים הללו ישנו שכן כלשהו, אשר מאכיל את החתולים ומספק להם את הצרכים הדרושים להם בכדי להמשיך לדור בכניסה לבניין.

רעש – אף אחד לא אוהב שמפריעים לו עת הוא מנסה להתרכז או לנוח, שכן רעשן עלול להיות מטרד חמור. אף על פי כן חשוב להבדיל בין רעש סביר, לכזה אשר באמת מהווה פגיעה באורך חייהם של השכנים הסובבים ומתרחש בשעות האסורות על פי חוק.

תשלומים – תשלומי וועד הבית, או יותר נכון הסירוב לשלם אותם מהווים את אחת הסיבות הנפוצות ביותר לסכסוכי שכנים. בין אם מדובר בתשלומים הקבועים או התשלומים הנוספים והבלתי צפויים כסף מאז ומעולם היווה טריגר לסכסוכים בכל מקום בטח ובטח שבבתי מגורים.

סיפוח שטחים משותפים – לעיתים שכן כלשהו, מחליט על דעת עצמו לספח חלק מן הגינה, החנייה או כל שטח משותף אחר ולעשות בו כבשלו. עניינים שכאלו מתגלגלים במהירות רבה, לתחום המשפטי ויוצרים סכסוכים עמוקים וקשים לגישור.

העברת החלטות – סכסוכים רבים נובעים מהרצון לעשות שינוי כלשהו בבניין או לבצע הוצאה שאינה כורח המציאות, לדוגמא התקנת דודי שמש חדשים, שיפוץ חדר המדרגות או גינון יקר יותר. החלטות אלו גוררות אי הסכמות אשר יוצרות מחנות בבניין.

מה עושים?

כמובן, שאלו הן רק מקצתן של הסיבות לסכסוכים השונים והמגוונים הקיימים. הדרך לפתרון שלל הסכסוכים הללו עלולה להיות מסובכת ולעיתים אף בלתי אפשרית אך אין ספק כי השימוש בגוף ניהול חיצוני ונייטרלי כאחראי על ניהול הבניין ועל שלל הבעיות העלולות להתעורר, מנטרל את האינטרסים האישיים מן המשוואה ומאפשר לקבל החלטות הגיוניות, חכמות ושקולות, אשר מציבות לנגד עיניהן את טובת כלל השכנים והבניין כולו. חשוב לזכור כי ניהול נכון של הבניין עשוי למנוע סכסוכים שכאלו עוד בטרם התרחשו ובכך לשמור על איכות החיים של הדיירים.

Share this post