הנאים השכנים בעיניכם?

הנאים השכנים בעיניכם?

ברוכים הבאים לבניין המשותף, בכל דירה גרה משפחה אחרת, עם רקע שונה, מצב כלכלי אחר ודאגות אחרות. משמעות הדבר היא ריבוי דעות, רצונות ושאיפות שבמקרים רבים מתנגשות. יתרה מכך, אם בעבר היה מדובר בבניין בן 5 קומות המונה כ- 15 דירות, כיום מדובר בבניינים המונים 10 קומות ו- 30 משפחות. מן הסתם ככל שמספר הדיירים גדל, כך גם גדל הקושי להשליט סדר, לנהל את התחזוקה השוטפת ולקבל החלטות חשובות .

ועד הבית

על וועד הבית, מוטלת האחריות לתפעולו השוטף של הבניין, שימור ותכנון ההוצאות העתידיות שלו. תפעול זה, דורש גביית כסף מן הדיירים, פגישה עם בעלי מקצוע, הבנה במשפטים ועוד שלל עיסוקים מגוונים. לרוב, ישנו סבב בין הדיירים בנוגע לאחריות זו והיא דורשת זמן והתעסקות רבים. כאמור, עם גדילתם של הבניינים וכמות הדיירים המתגוררים בבניין, משימתו של וועד הבית הופכת קשה לאין ערוך ולעיתים מרגישה כמשרה מלאה. אי לכך, רבים פונים לעזרתם של גופי ניהול ואחזקה מקצועיים, במטרה למלא את המשימות הנדרשות, לשמר את איכותו של הבניין ושביעות רצון הדיירים. אחד היתרונות הבולטים בשימוש בגוף שכזה היא השקיפות המלאה שהוא מספק.

מדוע שקיפות היא חשובה?

ניהול הועד כרוך גם בהוצאות רבות. כאשר תחום זה, מתנהל בצורה שאינה משדרת שקיפות וגילוי מלא, עלולים לצוץ חשדות וטרוניות בנוגע לשימוש בכספי הועד. חשדות אלו, בעתיד יקשו על גביית כספי הדיירים ויפגעו גם בהעברת החלטות חשובות, אשר בסופו של יום, נועדו לסייע להם ולדאוג לטובתם. מאידך, ככל שהבניין גדול יותר ומונה יותר נפשות סוגיית השקיפות עלולה להיות מעט מסובכת יותר, כיוון שבכל רגע נתון עלול דייר כלשהו לדרוש הבהרה בנוגע לנושא כזה או אחר. לכן, בכל הנוגע לניהול בניין משותף, חשוב להתנהל בצורה פתוחה, גלויה ושקופה ככל שמתאפשר, ובכך להשיג את אמון הדיירים. לאורך הזמן אמון מצטבר זה יעניק לוועד שקט תעשייתי.

כיצד משיגים שקיפות?

תכנון מוקדם – הדבר הראשון אשר יסייע להתנהל בצורה פתוחה הוא תכנון מוקדם של ההוצאות והצרכים הצפויים. בניית דו”ח שכזה יוכל לספק לכלל השכנים שאינם נמנים על הועד תמונה שלמה של כלל ההוצאות המתוכננות ביניהן ההוצאות השוטפות לצד הפרוייקטים המיוחדים. את הדו”ח ניתן להפיץ באמצעות המייל לכלל השכנים או לחילופין להחזיק קלסר במקום אליו לכלל הדיירים ישנה גישה.

ניהול מסודר – כאשר צורת ההתנהלות מסודרת, דבר אשר בא לידי ביטוי בקבלת הצעות מחיר ממספר ספקים בטרם בוחרים, שמירת כל הקבלות במקום אחד מסודר ונגיש, והתנהלות בהתאם לתוכנית העבודה שהוגדרה, מעבר לכך שקיימת שקיפות קיים גם אמון בקרב הדיירים.

גוף ניהול מקצועי

כפי שניתן להבין, ניהול בניין רב דיירים עלול להיות משימה תובענית וקשה יש שיאמרו – משרה מלאה. לכן, בתי דירות רבים בוחרים לפנות לגוף מקצועי אשר מתמחה בניהול נכסים מסוג זה. גוף הניהול מספק שירותים רבים, ומונע וויכוחי שכנים, ריבים, עול ולחץ. התנהלותו שקופה ומסודרת, כך שבכל רגע נתון יוכלו, כלל הדיירים, לראות ולהבין בדיוק מהן ההוצאות הצפויות ולאן הולך הכסף. יתרה מכך, כיוון שאת כל הפתרונות ניתן למצוא תחת קורת גג אחת הטיפול בבעיות הופך מהיר יותר, נוח יותר ולרוב, גם זול יותר.

Share this post