בניין דירות, מקביל לעיר קטנה

בניין דירות, מקביל לעיר קטנה

בניין דירות, מקביל לעיר קטנה. הוא דורש תחזוקה, ניהול שוטף, תשלומי חשבונות, קביעת אסיפות דיירים וניהולן וכמובן קבלת החלטות על עתידו של הבניין. כפי שלא ניתן לתת לעיר להתנהל ללא ראש עיר, כך גם בניין לא יוכל להתקיים באופן ראוי ללא וועד אשר יוביל ויכוון אותו. לרוב, מטלת הועד עוברת כסבב בין הדיירים השונים, ועבור רובם, מדובר בעול הגוזל מהם זמן רב ודורש מהם מאמץ גדול. ניהול הוועד דורש מיומנויות, קשרים וידע נרחב בתחומי המשפט.

מהם הקשיים בניהול ועד הבית?

במקרים רבים, ניהול ועד הבית מוביל לריבים בין הדיירים, לתחושת אי נעימות ולפיצוץ אשר משבש את אורך החיים בבניין. השאלה היא, מדוע ויכוחים אלו מגיעים למצבי קיצון שכאלו. התשובה נעוצה בקשיים הרבים בהם נתקל ועד הבית במהלך הקדנציה כאשר נושא ההתנהלות הכספית לעיתים קרובות עומד במרכזם.

גבייה – גביית ועד הבית היא מטלה לא נעימה כלל עבור אף ועד. גם עבור הדייר אשר נאלץ לשלם לא מדובר בחוויה נעימה לכן, אירוע זה מהווה קרעקע פורייה לריבים רבים בגין עיכובים בתשלום, חוסר רצון לשלם על הוצאות מסוימות מחד ולעיתים הצקה ונדנוד חוזר ונשנה מצד וועד הדורש סכומים שאינם נראים סבירים.

שינויים ושיפוצים – ועד הבית במקרים רבים מוביל שינויים חיצוניים ושיפוצים אשר משפיעים על כלל הדיירים, כמובן שהדברים עולים להצבעה באסיפת הדיירים אך עדיין ברגעים אלו נולדים ניגודי אינטרסים וויכוחים רבים.

תיאום אסיפת דיירים – אם משימה זו הייתה קשה לפני כמה שנים כאשר בבניין ממוצע היו כ– 13 דירות, כיום, כאשר הבניינים הפכו גבוהים ומונים כ- 30 משפחות, המשימה הפכה קשה אף יותר. תיאום זמן בו כולם פנויים ומוכנים לפנות מזמנם, במטרה להגיע לישיבה, עלול לעורר ריבים וקשיים רבים עבור וועד הבית והדיירים.

ניהול כלכלי – כאמור, ועד הבית מחזיק בכספי הוועד ובקופת הבניין. לכן, נדרשת ממנו התנהלות רציונאלית, שקופה והגונה. עליו למצוא ספקים זולים ואמינים, לעשות חקר שוק, ולנהל מאזנים כלכליים באופן מסודר ותקין כך שלא יהיו אי בהירויות בנוגע לשימוש בכסף.

מהו ניהול נכון של קופת הוועד?

ניהול נכון של כספי הוועד דורש התנהלות מסודרת, שקופה ומתוכננת בקפידה . לרוב, מומלץ לבנות קובץ אקסל, אשר מרכז את כלל ההוצאות למול ההכנסות, כך שאפשר יהיה להשיג מאזנים ברורים ומדוייקים, אשר יספקו גם ליתר הדיירים תמונה ברורה ואמינה של מצב הקופה ודרכי השימוש בכסף. יתרה מכך כל הוצאה חייבת להיות מגובה בקבלה אשר תוכיח את ייעוד הכסף ותעניק ליתר הדיירים שקט. ניהול נכון וקפדני יעניק לועד עצמו את אמון הדיירים וכתוצאה מכך את השקט התעשייתי ההכרחי להתנהלותו הטובה.

העסקת גוף ניהול!

השימוש בגוף מקצועי, אשר מתמחה בניהול בנייני דירות ומספק את כלל הפתרונות תחת קורת גג אחת, הופך נפוץ יותר ויותר ולא רק עבור בנייני היוקרה. ישנם יתרונות רבים בשימוש בפונקציה חיצונית, המנהלת באופן מקצועי את הסוגייה הכלכלית הכל כך נפיצה ומעניקה את כלל השירותים הדרושים לאורך הדרך במחירים הנמוכים ביותר ובמחוייבות מלאה. חשוב לזכור, כי בניין אשר מנוהל נכון, איכות החיים בו גבוהה יותר, הוא מטופח יותר נעים יותר ולרוב, גם עלות הניהול שלו נמוכה יותר.

Share this post