תחזוקה נכונה של המעלית

תחזוקה נכונה של המעלית יכולה לחסוך לנו עלויות גדולות של תיקונים ואף החלפת המעלית, אך מרבית הדיירים לא מודעים לדברים הקריטיים שראוי לתת להם את תשומת הלב.

ישנם סיפורים רבים על מעליות אשר פעילותן הופסקה בעקבות תקלות שנבעו מחדירת מים לפיר המעלית. פעמים רבות הדיירים או המנקים של הבניין שוטפים את הרצפה ואת המים הנותרים מכניסים מתחת לדלתות המעלית באותה הקומה. כידוע לכולנו, מים וחשמל זה לא השילוב המוצלח ביותר שאפשר לחשוב עליו וכדאי למנוע את הבילוי המשותף שלהם בפיר המעלית.

באותה מידה שאנחנו לא ננקה את הרהיט היקר ביותר בביתנו בחומרים שאינם מתאימים ועלולים לגרום לו לנזק, לא ננקה את המעלית בחומרים שאינם מתאימים לפעילותה ולחומרים ממנה היא מורכבת, במידה ויש שטיח במעלית, ננהג בו ככל שטיח אחר וננקה אותו עם חומר המותאם לשטיחים. המעלית היא הנכס החשוב והיקר ביותר שאנחנו חולקים עם הדיירים האחרים בבניין וצריך לתת לה את הטיפול והכבוד הראוי. אין לשנות או לפגוע במעלית גם מבחינה אסתטית, אין לצבוע את המעלית או להתקין בה דבר מבלי לקבל אישור של החברה נותנת השירות.

במעליות מופיע תקן מסוים של משקל שיכולה המעלית להכיל, במקרים רבים מחליטים להוביל דיירי הבניין חפצים כבדים במיוחד במעלית. חריגה מיכולת הקיבולת של המעלית יכולה לפגוע בה קשות. יש מנגנונים בהם המעלית לא תעלה או תרד במידה והמשקל חורג, אך במעליות בהן אין מנגנון שכזה, יש לתת על כך את הדעת ולמנוע כניסה של חפצים כבדים במיוחד או עודף אנשים.

אם קיימת תופעה לא מוכרת במעלית, אם המעלית רועדת, אם הדלתות לא נסגרות עד הסוף, אם יש רעשים ורחשים לא מוכרים, אם המעלית נתקעת, קופצת או עוצרת, צריך לקרוא באופן מידי לחברת השירות. תופעות כאלו יכולות להצביע על בעיה בטיחותית או על נזק טכני שעלול להיגרם למעלית. זיהוי מוקדם יכול למנוע את החמרת הבעיה.

כדי לדאוג לתחזוקה נכונה של המעלית ולמנוע בעיות והוצאות עתידיות, מומלץ להדפיס רשימה מסודרת של כללי התנהגות הקשורים למעלית ולחלק לדיירי הבניין. אפשרות נוספת היא להעלות את הנושא בישיבות משותפות ולדאוג שהשמועה תגיע גם לדיירים שלא היו נוכחים באותה פגישה. כדאי לתדרך גם דיירים חדשים המגיעים לבניין (יש בניינים בהם תחלופת הדיירים גבוהה עקב דירות מושכרות) וכמובן להסביר למנקה את הדרך הנכונה שבה ראוי לנקות את המעלית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *