מעליות לנכים

החוק במדינת ישראל קובע כיום כי צריכה להיות גישה לכיסאות גלגלים בכל מקום שנותן שירות לכלל הציבור וכמובן שצריכה להיות נגישות במוסדות ציבור. הרבה פעמים מנסים מנהלי המוסדות לחסוך ומתקינים רמפות או פתרונות אחרים שאינם יפים ובמרבית המקרים אינם נוחים לאדם הנכה שמצופה לעלות עליות תלולות עם כיסא הגלגלים.

הקדמה של היום מאפשרת לכל אדם, גם אם הוא מוגבל פיזית, עצמאות מקסימאלית. פעמים רבים עצמאותם של נכים נפגעת כיוון שאין להם נגישות מסודרת למוסדות חשובים או אפילו לביתם או בתוך ביתם. מעליות לנכים יכולות לפתור את הבעיה הזאת בקלות יחסית. אם בעבר אנשים נכים היו צריכים לעשות שינויים מרחקי לכת במבנה הבית או אפילו לעבור דירה לקומת קרקע, היום יש פתרונות מקסימים שלא דורשים שינויים גדולים ומאפשרים לאדם הנכה להישאר בסביבה שבה הוא מעדיף לחיות.

מעבר למעלית המוכרת לכולנו, ישנה אפשרות להתקנת מעלון מדרגות. בצמוד למעקה המדרגות מותקנת מסילה עליה נעה פלטפורמה. הפלטפורמה במרבית המקרים מתקפלת, כך שחוסכת מקום כשאינה בשימוש ולרוב האדם הנכה יוכל לתפעל אותה לבד ולא יזדקק לסיוע. כדאי לבדוק את בטיחות הפלטפורמה והמעלון, ששניהם עומדים בתקנים בינלאומיים, שמשטח הפלטפורמה הוא משטח נגד החלקה ושיש סביבו הגנות שימנעו נפילה ממנו בעת תזוזת המעלון.

לאנשים המוגבלים בתנועה שאין להם כיסא גלגלים, יש פתרון בשם “מעלון כיסא”. מעלון כיסא הוא בעצם מעלית קטנה עם מושב. האדם יושב על הכיסא המעלה או מוריד אותו את המדרגות. כיום יש גרסאות מתוחכמות היכולות לשאת את האדם גם בגרמי מדרגות שיש בהם סיבובים, כך שלא נדרש לעשות שינוי מבני בבית.

ישנם מספר שיקולים שכדאי לקחת בחשבון לפני שבוחרים את סוג המעלית שמתקינים. האם המעלית יכולה וצריכה לשמש אנשים נוספים בבניין או בבית? האם המעלית תפתור את בעיית הגישה לנכה באופן מוחלט?  בדרך כלל כשמדובר על בניין רב קומות ודיירים יהיה יותר משתלם ונוח להוסיף מעלית לבניין מאשר מעלון ספציפי עבור האדם הנכה. אם מדובר על מעלית תוך ביתית, יתכן ויהיה נוח ומשתלם יותר להתקין מעלון כיסא או מעלון פלטפורמה שיהוו פתרון ממוקד וספציפי עבור האדם הזקוק לו. 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *