הוויכוח סביב מעליות השבת

שאלת המעליות הן עוד אחד מהדברים שפוסקי ההלכה לא היו צריכים להתמודד איתם לפני כמה עשורים.

היום השימוש במעליות, גם בציבור החילוני וגם בציבור הדתי הוא יומיומי ולכן נדרשה התייחסות של הרבנים והפוסקים המובילים לשאלת השאלות: האם מותר וראוי להשתמש במעלית שבת בשבתות וחגים.

מעלית השבת בפועלת באופן אוטומטי, כך שהמשתמש לא צריך להזמינה וללחוץ על הכפתורים שלה. היא עוברת בכל קומה בדרכה מעלה ומטה וחוזר חלילה.

על מנת שהמעלית תקבל אישור ותוכל לפעול בשבת לרווחת הדתיים, היא צריכה לקבל אישור על ידי מהנדסים וטכנאים של מכוני ההלכה.

קבוצת רבנים הוציאו איסור גורף להשתמש במעליות שבת. הסיבה העיקרית לכך היא שהם התייעצו עם מהנדסים ואלו ספרו להם שכאשר אדם נכנס למעלית, יש מנגנון שמבחין במשקלו  ולכן מעלה באופן אוטומטי את צריכת החשמל.

הם  עשו השוואה בין כניסה לבית בו פועל מזגן ובעקבות כך חלה עליה בצריכת החשמל של מיזוג האוויר. לדעתם הכניסה לבית מותרת, כיוון שהפעולה המדוברת היא פתיחת הדלת שאינה גורמת באופן ישיר לעלייה בצריכה, בשונה מכניסה למעלית שבה האדם גורם ישירות לעלייה בצריכה כשהוא נכנס לתוכה.

הרב עובדיה יוסף לדוגמה, לא היה משתמש במעלית גם בימים בהם היה מאוד חולה והיה לו קושי רב לעלות במדרגות.

לעומתם, הרוב הגדול של הפוסקים מאשר שימוש במעליות שבת, בטענה שאין שום שוני בין שימוש במעלית שבת לבין כל מכשיר חשמלי המופעל אוטומטית על ידי שעון שבת.

זאת ועוד, המעלית יכולה לעזור בנגישות השבת לאנשים כמו נכים, נשים בהריון ואנשים חולים.

הם טוענים שהשפעת האדם על המעלית היא פסיבית, מעצם כוח הכבידה. לטענתם ההשפעה הזו היא מינורית ועקיפה ולכן מתירים להשתמש בה.

 בעקבות הפילוג בדעות הפוסקים, כיום יש דעות שונות בין הדתיים.

חלק מהדתיים לא משתמשים במעליות שבת וטוענים שהשימוש במעלית היא חילול. חלק משתמשים במעלית באופן מוגבל, כאשר מדובר באדם נכה או אנשים עם בעיה או מוגבלות כלשהי וחלק משתמשים במעלית השבת באופן רגיל ולא רואים בכך חילול או איזושהי בעיה.

מעניין לדעת שבחוק המקרקעין נקבע שאם יש אדם דתי בבניין משותף בו קיימת מעלית עם מערכת פיקוד שבת, הוא רשאי לדרוש שהמעלית תופעל על ידי מנגנון זה בשבתות.

במידה וקיימות הוצאות בעקבות השימוש במעלית השבת, ההוצאות ייחולו על הדייר או הדיירים אשר מבקשים את פעולתה בימים אלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *