אישורים נדרשים עבור הקמת מעלית בבניין קיים

רק ב1974 קיבלו חברות הבניה הוראה מחייבת להוסיף מעלית לבניינים שבהם יותר מארבע קומות.

בעקבות כך, עדיין עומדים וקיימים במדינת ישראל בניינים רבים בני ארבע קומות או יותר שלא קיימת בהם מעלית. חשיבות המעלית היא מכרעת עבור אנשים רבים, בעיקר אנשים עם מוגבלויות פיזיות ובעיות נגישות (לא בהכרח נכים, גם אנשים חולים, מבוגרים, בעלי כלבים זקנים המתקשים בהורדת הכלבים לטיול בחוץ, משפחות מרובות ילדים קטנים וכדומה).

הוספת מעלית יכולה בקלות רבה לשדרג את אורח החיים של הדיירים בבניין ולהקל עליהם את היציאה מהבית והחזרה אליו.

על מנת להוסיף מעלית לבניין קיים יש צורך בקבלת אישורים.

האישורים הנדרשים להוספת מעלית לבניין קיים:

1. אישור הסכמה מדיירי הבניין- על מנת להוסיף מעלית בבניין קיים יש צורך בהסכמתם של לפחות שני שליש מהדיירים. במקרה של אדם נכה המתגורר בבניין וזקוק למעלית, החוק קובע שיש צורך בהסכמה של חצי מהדיירים בבניין בלבד.

2. אישור עירייה- לאחר שהושגה הסכמת הדיירים, יש לגשת עם מכתב החתום ע”י הדיירים המאשרים את המהלך לעירייה. בעירייה יש להגיש בקשה להוספת מעלית לבניין קיים. ההליך בדרך כלל קצר, לא מסובך ורוב העיריות לא ידרשו עליו תשלום.

3. אישור מחברת החשמל- על מנת להתקין מעלית בבניין קיים יש צורך בהכנת תשתית החשמל. יש צורך ביצירת קשר עם חברת החשמל ובקשה לביקור והערכת מחיר לתוספת והשינויים שהם יצטרכו לעשות בבניין. הביקור של חברת החשמל כרוך בתשלום.

אלו האישורים החשובים ביותר והם הבסיס לקידום הוספת המעלית, ללא אישורים אלא לא תהיה אפשרות להתקדם לשלבים הבאים. כדי לקבל רישיון סופי להתקנת המעלית יש צורך בהגשת בקשה לרישיון עם התוכניות המפורטות שיכתבו על ידי אדריכל שבדק את הבניין והנתונים בצירוף כל האישורים המפורטים למעלה.

מומלץ לבחור ולגייס “אחראי מעלית” נציג מבין הדיירים אשר יפנה וירכז אצלו את כל העניינים הבירוקרטים ובנוסף יהיה איש הקשר של הרשויות והחברה אשר נבחרה להתקין את המעלית בבניין.

איש קשר כזה יצליח להניע בדרך כלל את המהלך בצורה מסודרת ויעילה יותר, דבר העלול להיות מסורבל כאשר יש מספר דיירים שמתעסקים בהוספת המעלית וכך יכול להיווצר מצב בו דברים נופלים בין הכיסאות ונשארים ללא טיפול ומענה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *