איך לגרום להסכמת הדיירים להוספת מעלית לבניין קיים?

אחד התנאים המרכזיים להוספת מעלית לבניין קיים היא הסכמה ושיתוף פעולה של הדיירים.

אז מה קורה שכשחלק מהדיירים מעוניינים מאוד בהוספת מעלית (בדרך כלל דיירים מקומות עליונות) וחלק מהדיירים מתנגדים (בדרך כלל דיירים בקומות התחתונות)?

החוק קובע שעל מנת לקבל היתר להוספת מעלית לבניין קיים, יש צורך בהסכמת שני שליש או יותר מהדיירים בבניין. במידה וקיים בבניין אדם עם נכות אשר יש לו צורך במעלית, נדרשת על פי חוק הסכמה של חצי מהדיירים בבניין בלבד.

הרבה פעמים יש חוסר הסכמה להוספת מעלית בבניין קיים מכיוון שהדיירים לא מקבלים את כל הפרטים ואינם מבינים לעומק את היתרונות.

הדרך היעילה ביותר לשכנע את הדיירים היא להיות בהירים איתם ולתת להם אינפורמציה אמיתית לגבי הוספת המעלית.

היתרונות הקיימים לדיירים הגרים בקומות העליונות הם יחסית ברורים ובולטים לעין, החל מהשימוש במעלית שיכול להקל מאוד את חייהם של הדיירים (במיוחד עבור אנשים חולים, מבוגרים, נכים, משפחות עם תינוקות, עגלות או ילדים קטנים, אבל גם עבור כל דייר סטנדרטי אחר) ועד ערך הדירות שיטפס משמעותית בעקבות התוספת.

להוספת מעלית לבניין קיים יש יתרונות גם עבור הדיירים בקומות התחתונות בבניין, רק שאלו פחות ברורים ולכן רצוי להצביע עליהם במידה ורוצים לקבל את הסכמת התושבים בבניין.

יתרון בולט במיוחד הוא שבעקבות עליית ערך הדירות העליונות בבניין ומשיכת דיירים ממעמד גבוה יותר, גם ערך הדירות הנמוכות עולה בהתאמה. זאת ועוד, הדיירים בקומות הנמוכות במרבית המקרים לא לוקחים חלק משמעותי (אם בכלל) בעלות התקנת המעלית. פועל יוצא מכך הוא שבמינימום השקעה הם נהנים מרווח כלכלי. הם אומנם ייקחו לרוב חלק בעלויות של תחזוקת המעלית, אבל לרוב העלויות הן זניחות יחסית לעלייה בערך הדירה שלהם.

בסופו של דבר, אין דרך לכפות על הדיירים את ההליך והדרך הטובה ביותר היא לתת להם את כל המידע הקשור להוספת מעלית לבניין קיים ולאפשר להם לשקול את היתרונות והחסרונות. במרבית המקרים רוב הדיירים בבניין מבינים שהיתרונות גוברים על החסרונות ולכן גם אם יש מיעוט קטן שמתנגד להוספת המעלית, הם מצליחים לקבל אישור ולהתחיל את תהליך קבלת היתרי הבניה וההתקנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *